Ticaret İl Müdürlüğünden Konferans

                                                                                                   TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN KONFERANS

       15-21 Mart Tüketici Haftası münasebeti ile Ticaret İl Müdürlüğü “Ahilik ve Tüketim Kültürü” konulu bir konferans düzenledi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirilen konferansa Vali Yardımcısı Gökhan GÜRBÜZEROL, Belediye Başkan Yardımcısı Emre ŞAHİNCİ, İl Genel Meclisi Başkanı Şuayip SOYSAL, ESOB Başkanı Bahamettin ÖZTÜRK, TSO Meclis Başkanı Zafer ÇAM, Daire Amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
       Konferansta açılış konuşmasını yapan Mahmut DALGALI Ahilik Kültürünün emeğin hakkını koruduğu gibi tüketicinin hakkını da korumak sureti ile toplumsal dengeyi sağladığını ifade etti. Dalgalı konuşmasında içtimai gelişim ve karakterin belirleyici unsurlarından birinin tüketim rejimi olduğunu anlatarak milli tüketim anlayışının önemine dikkat çekti.
      Bilinçli Tüketim Bilinçli Tüketici konulu kompozisyon yarışmasında birinci olan Sıddık Demir Anadolu Lisesi öğrencisi Meral ULUDAĞ ile Sırrı Kardeş Ortaokulu öğrencisi İrem ÇELEBİ makalelerini okudular. Konferansın sunumunu gerçekleştiren Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulamaları Merkezi Müdür Yardımcısı Mahmut SEYFELİ Ahiliğin tüketimi disipline eden ve tüketiciyi üretimin kaynağından başlayarak koruyan boyutunu anlattı. Mahmut SEYFELİ tüketime ilişkin çağdaş yaklaşım ve kurumların kaynağını ahilikten aldığını örnekler ile izah etti. İlgi ile izlenen konferansın ardından Bilinçli Tüketim Bilinçli Tüketici konulu konferans ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Öğrencilere ve Okul Müdürlerine ESOB, TSO ve Ticaret İl Müdürlüğü tarafından çeşitli hediyeler taktim edildi.