Kooperatif Girişimciliği Eğitim ve Paneli Yapıldı

Bakanlığımızın Kooperatif Girişimciliği (KOOP-GİR) Projesi  ve Bakanlığımız ile Ahi Evran Üniversitesi arasında imzalanan eğitim protokolü çerçevesinde bir eğitim ve panel programı düzenledik.
25-26-27 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz eğitim ve panel programına çok sayıda kooperatifçi, STK temsilcisi, öğretmen, öğrenci, sendikacı ve basın mensubu katıldı. Eğitim ve panel programında Kooperatif Girişimciliği, Kırsal Göçün Önlenmesinde Kooperatifçiliğin Rolü ve Bölgesel Kalkınmada Kooperatifçilik konuları derinlemesine incelendi. 
Eğitim ve panel programına eğitim görevlisi olarak Bakanlığımız Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sayın Mehmet YAKUT ve  Uzman  Melih TOPRAK katılırken, Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Mehmet AKSU, Genel Müdürlük Personelinden Erol ÇINAR ve Ebru PEDÜK eğitim sürecine katıldılar.
Ahi Evran Üniversitesi öğretim elemanları programa panelist olarak katkı sundular. Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul GÜREŞÇİ, Yrd. Doç. Dr. Murat YÜKSEL,  Yrd. Doç. Dr. Oktay AKTÜRK ve Öğretim Görevlisi  S. Sedat AKGÖZ panel sunumu gerçekleştirirken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kontrolörler Daire Başkanı Ahmet MENDİL ve ekibi programa bilimsel katkı sundular. Ayrıca Köy-Koop. Genel Müdürü ve Köy-Koop Kastamonu Şube Başkanı sahadaki uygulamalar hakkında katılımcılar bilgi aktardılar.
Eğitim ve panel programımız 25 Kasım 2015 Çarşamba günü açılış töreni ile start aldı. Törende ilk konuşmayı  yapan İl Müdürümüz Mahmut DALGALI kooperatifçiliğin anlaşılabilirligi, anlatılabilirligi ve uygulanabilir kılınması için bu eğitim sürecini başlatma ihtiyacı duyduğumuzu anlattı. Daire Başkanımız Mehmet YAKUT kısaca Bakanlığımızın KOOP-GİR projesi hakkında bilgi verdi, programın üçüncü konuşmacısı AEÜ Rektörlüğü Genel Sekreteri Doç. Dr. Rüştü YEŞİL Üniversite olarak toplumsal kalkınmanın ve gelişmenin akademik öncüsü olmayı hedeflediklerini söyledi. Kırşehir Belediye Başkanı Sayın Yaşar BAHÇECİ yaptığı konuşmada Bölgemizde kurulan kooperatiflerin başarısını irdelerken, başarısızlığa sebep olan unsurlar üzerinde durdu ve bu eğitim programının önemine vurgu yaptı.
Üç gün süren eğitim ve panel programımız 27 Kasım 2015 tarihinde belge töreni (Kooperatif Girişimciliği Eğitimi Katılım Belgesi ) ile sone erdi. Belge töreninde AEÜ Rektörü Prof. Dr. Vatan KARAKAYA, İlin yöneticileri, Oda Başkanları, STK temsilcileri, Sendika Başkanları ve eğitim iştirakçileri katıldı. AEÜ Rektörü Prof. Dr. Vatan KARAKAYA yaptığı konuşmada sürece katkı sunan herkese teşekkür etti . Programın kapanış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Mahmut DALGALI Kırşehir’in sürece göstermiş olduğu ilgiden memnuniyet duyduğunu ifade etti.